See tytti on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tyttö",
"3": "i",
"alt1": "tytt-",
"id2": "nominal"
},
"expansion": "tytt- + -i",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "tytt- + -i",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tytti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tyteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tytittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tyteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tytittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tyteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tytittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tyteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tytittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tyteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tytittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyteissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyteistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyteillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyteiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyteillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytteinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tytiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tyteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tyteiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tytittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyteittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytteinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "tytti",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dialectal"
},
"expansion": "(dialectal)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ty",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -i (nominal)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"girl"
],
"id": "en-tytti-fi-noun-QxuhxpNn",
"links": [
[
"girl",
"girl"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "tyttö"
}
],
"tags": [
"dialectal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtytːi/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪yt̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-ytːi"
}
],
"word": "tytti"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tyttö",
"3": "i",
"alt1": "tytt-",
"id2": "nominal"
},
"expansion": "tytt- + -i",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "tytt- + -i",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tytti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tyteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tytittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tyteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tytittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tyteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tytittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tyteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tytittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tyteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tytittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyteissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyteistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyteillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyteiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyteillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tyttinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyttinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytteinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tytikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tytiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tyteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tyteiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tytittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tytittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tyteittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tyteittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tytteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tytteinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "tytti",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dialectal"
},
"expansion": "(dialectal)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ty",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish dialectal terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -i (nominal)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ytːi",
"Rhymes:Finnish/ytːi/2 syllables"
],
"glosses": [
"girl"
],
"links": [
[
"girl",
"girl"
]
],
"tags": [
"dialectal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtytːi/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪yt̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-ytːi"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "tyttö"
}
],
"word": "tytti"
}
Download raw JSONL data for tytti meaning in All languages combined (19.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.